(1+6)a+2g

21:23

(Let me start off like this since there is this new trend of writing the blog in English. As one of the oldest bloggers, I feel like I have to point out my thoughts on the subject. I don't find it necessary to write my blog in English. It's true that if I write my blog in English that more people will read me. Since I am already quite popular here I don't really need more readers. (I can be cocky in English with no problem, it's nothing special) Also there is this quality/quantity thingy. Quantity is not as important as quality. I'm not saying that if I start to write in English the quality of my readers will drop dramatically but still I'd like to think of my readers as this super elite group of people who can already understand my blog. Enough said. This blog will be like this until I feel like making a change. And considering the fact that I'm head over heels at the moment, I don't see a change coming in the near future. Apologies to all of you who are not familiar with Turkish. Maybe you'll get lucky some other time, eh?)

En sevdiğim okuyucularım, bir cuma akşamı pek de alışık olmadığınız bir şekilde karşınızdayım. Cuma akşamlarını evde geçirmek pek huyum değildir aslında. Genellikle napar eder dışarı çıkarım, ancak bu aralar pek evde durmadığımdan dolayı ev ahalisininin gönlünü hoş tutmak adına dışarı çıkmak için pek bir çaba göstermedim. Hatta gelen teklifleri de nazikçe geri çevirdim. Ama olur böyle şeyler arada bir. Bu evde oturmalarımı ilerde koz olarak kullanmayı planlıyorum hem. Ev ahalisinden gelen "biraz da evde otur!" tarzı sataşmalara "11 Temmuz 2008 Cuma günü nerdeydim ben?" diye cevap vermeyi planlıyorum. İşte böyle ufak hesaplar peşinde koşan bir insanım.

Her neyse, yukarıda dediğim gibi bu aralar pek mutluyum. Bu hafta boyunca da mutluluğum kesintisiz olarak devam etti. Aman nazar falan değmesin, tahtaya vur.
İşte böyle sayın okur. Sana da keyifli ve mutlu günler diliyorum. Buralarda kal.

mogwai - emergency trap
the killers - romeo&juliet
feist - gatekeeper
pearl jam - elderly woman behind the counter in a small town
coldplay - we never change

21:45

Comments

ömer said…
(Good attempt dear but it's not only the need to have a wider audience, but sometimes the sheer pressure from those who "die" to read what you've written! =P)

Labellari cok iyi bu yazi'nin. "Keyif", "mutlu"... =)

Popular posts from this blog

Bir baska pazar.

Volverin, taraftara yol verin!

Nisan planlari