CERN ve UFO

18:20

Herkes rahat bir nefes alabilir. Zira dünya henüz kara delikler tarafından yutulmayacak. Zaten yutulsaydı çok kızardım. Bunlar nereden çıktı derseniz, şöyle ki:

----

CERN’deki deney durduruldu

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) çalıştırılan parçacık hızlandırıcısı, elektrik arızası yüzünden bugün durduruldu.

CENEVRE - CERN sözcüsü, yerin 100 metre altındaki 27 km’lik dairevi tünelin soğutma sisteminin elektrik arızasından etkilendiğini belirtti.

Sözcü, AFP muhabirine “Bu çok karmaşık bir aygıt; deneme sürecindeyiz, böyle arızalar normal” dedi ve arızanın gün içinde giderilebileceğini ve sistemin tekrar çalıştırılacağını söyledi.

Bir hafta önce çalıştırılan “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” adlı dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısında, proton huzmeleri ışık hızına yaklaştırılarak çarpıştırılacak ve çarpışma sonucu mikrosaniyeler içinde ortaya çıkıp kaybolacak parçacıklar incelenerek madde ve kainatın sırrı aydınlatılmaya çalışılacak.

http://www.ntvmsnbc.com/news/459751.asp

----

Geçen gün derste, UFOların varlığından bahsettik. Koskoca bilim adamları UFOlara inanıyor. Gerçi bilim adamı olunca mantıklı bir açıklamayla geldi sevgili hocam. "Biz şimdi 3 boyutta (kendisi boyut demiyor, ölçü diyor. Ama ben ölçü lafını oraya hiç yakıştıramıyorum, o bakımdan boyut kelimesiyle devam edeceğim) yaşıyoruz. 4. boyutu anlayamıyoruz. Belki o insanlar (evet, hocam insan dedi. Empatik bir yaklaşım) 8 boyutlu bir dünyada yaşıyorlar, sürekli gidip geliyorlar."
Olabilir tabi. Ben görmeden inanmam.
Kara delikler, UFOlar falan... Sanırım uzay mühendisliği eğlenceli bir şey.

18:25

Comments

Popular posts from this blog

Bir baska pazar.

Volverin, taraftara yol verin!

Nisan planlari